W ramach naszej oferty przygotowujemy kompleksowo pracodawców do pełnienia zadań służby BHP w swoich organizacjach / firmach
Podstawa prawna
Zgodnie z Art.23711 Kodeks Pracy
§1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej “służbą bhp”, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.
Pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli:
1) zatrudnia do 10 pracowników albo
2) zatrudnia do 50 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
§2. Pracodawca – w przypadku braku kompetentnych pracowników – może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, o którym mowa w § 1, a także specjalista spoza zakładu pracy powinni spełniać wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zadań służby bhp oraz ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby.
Jak wygląda proces:
➤ Na samym początku wspólnie z pracodawcą i jego zespołem dokonujemy analizy stanu BHP zakładu pracy, firmy, organizacji, w tym oceniamy ryzyka zawodowe na stanowiskach pracy – określamy punkt wyjścia.
➤ Po dokonanej analizie pomagamy (jeżeli jest taka potrzeba) w dostosowaniu zakładu pracy do wymagań prawa w obszarze BHP lub proponujemy i wdrażamy wraz z pracodawcą adekwatne dodatkowe działania usprawniające, prewencyjne, zapobiegawcze, naprawcze.
➤ Wspólnie z pracodawcą tworzymy wewnętrzny system zarządzania BHP dostosowany do charakteru zakładu pracy i istniejących w nim zagrożeń.
➤ Wspieramy pracodawcę w opracowaniu odpowiedniej wewnętrznej dokumentacji BHP (procedury, instrukcje, oceny ryzyka zawodowego, rejestry, inne wymagane przepisami prawa).
➤ Przeprowadzamy z pracodawcą dodatkowe sesje oraz warsztaty merytoryczne przygotowujące go do funkcji osoby wykonującej zadania służby BHP.
➤ W całym procesie uczestniczy bezpośrednio pracodawca, który będzie pełnił zadania służby BHP w firmie/organizacji, dzięki czemu zdobywa on niezbędną praktyczną wiedzę i umiejętności.
➤ Na koniec procesu, pracodawca otrzymuje odpowiednią dokumentację oraz zaświadczenie potwierdzające jego kompetencje.
Co dalej?
W ramach usługi i bezpośrednich ustaleń z pracodawcą, pozostajemy dla niego Shadow Managerem BHP, który po ukończonym przez pracodawcę przygotowaniu, wspiera go w działaniach merytorycznie, a w razie potrzeby praktycznie.